Vytápění skleníků - obecné rady a informace
- Stanovení výkonu ohřívačů
- Rozmístění ohřívačů
- Oxid uhličitý
- Příslušenství a konstrukce
- Další rady a doporučení
Stanovení výkonu ohřívačů skleníku
Jedním z bezpochyby nejdůležitějších rozhodnutí je stanovení výkonu topidel pro ohřev skleníku. Způsobů, jak dosáhnout správného navržení ohřívačů, je více.
Vytvoření projektu
Nejjistější cestou je oslovení projektanta a vytvoření projektu. Stejně jako v případě projektování nových budov by měl být projektant TZB schopen spočítat tepelné ztráty skleníku a navrhnout odpovídající výkon vytápění.
Zjednodušený výpočet
V případě, že se nechceme pouštět do rozsáhlých projektů, můžeme si pomoci jednoduchým výpočtem. Tento zjednodušený výpočet je na základě našich zkušeností vycházejících z reálných případů.
Rozmístění ohřívačů ve skleníku
Při návrhu topidel pro skleník je třeba brát v úvahu jejich umístění. Nejdůležitějším faktorem je dosah ohřívače, například ohřívače HHB na zemní plyn mají dosah 35-40 metrů. Máme-li skleník delší, dejme tomu 60 metrů, hrozí nedotopení konce skleníku.
Řešením je strategické rozmístění jednotek tak, aby byl teplý vzduch bezpečně distribuován po celém skleníku viz schéma níže. Dalším řešením je zapojení jednotky s dostatečným dosahem. K tomu nejlépe poslouží topidlo LTU (Long Throw Unit), tedy jednotka určená k dlouhému dosahu (až 70 metrů).
Pro obzvláště velké skleníky je strategické rozmístění jednotek klíčové. Součástí řešení jsou pak i ventilátory pro distribuci vzduchu CAF 45.
Tvorba oxidu uhličitého ve skleníku
Volbou vhodného ohřívače a příslušenství můžeme nastavit optimální požadované množství CO2, které se ve skleníku při vytápění produkuje. Oxid uhličitý vzniká ve skleníku spalováním zemního plynu a jeho žádoucí míra obsahu v ovzduší se odvíjí od rostlin, které se ve skleníku nachází. Rostliny obecně potřebují ke svému životu CO2, který následně přeměňují na kyslík. Každé rostlině však prospívá různé množství CO2 v ovzduší a proto je nutné zabývat se následujícími způsoby zapojení a uplatnění ohřívačů:
Varianty ohřívačů s ohledem na produkci CO2 ve skleníku
Zapojením jednotky s přímým spalováním budeme dosahovat nevyšší produkce CO2, tuto produkci lze redukovat zapojením sací jednotky. Sací jednotka bude na úkor tepelného výkonu snižovat míru obsahu CO2 v ovzduší. Pro úplnou eliminaci oxidu uhličitého z ovzduší skleníku je třeba zvolit ohřívače výhradně s nepřímým spalováním. Tyto jednotky odvádí všechny spaliny komínem pryč z vnitřních prostor.
Příslušenství a konstrukce
Sací jednotka
Sací jednotka pro snížení CO2 v prostoru vytápěného skleníku přivádí čerstvý venkovní vzduch k přívodu vzduchu vytápěcí jednotky. Tím nedochází k cirkulaci a soustavného navyšování CO2 ve vnitřních prostorech.
Termostat
Termostat je zařízení, které ovládá topidlo na základě okolní teploty. Většina ohřívačů Holland Heater funguje ve čtyřech režimech:
- 0 = Vypnuto
- 1 = Automatický ohřev
- 2 = Trvalý ohřev
- 3 = Trvalá ventilace
Montážní příslušenství
Plynové hadice, kulové uzávěry, plynové filtry a konstrukční prvky jsou důležité k bezpečnému provozu ohřívačů.
Další rady a doporučení
Na značce záleží
Jako jediný dodavatel Holland Heaterů v ČR se pyšníme výrobky holandské kvality. V praxi se setkáváme s topidly staré desítky let, které jsou stále funkční. Obvykle se nám ozývají zákazníci s jednotkami staré 15-25 let, kdy je potřeba vyměnit obvodovou řídící desku. Po její výměně zařízení opět nadále spolehlivě funguje. Společnost Holland Heater má více než 40tileté zkušenosti a dodává svá zařízení napříč celým světem.