facebook
e-shop

Skládané deskové výměníky Alfa Laval

Pro účinný přenos tepla v kompaktním zařízení s malými rozměry.

 

Skládané nebo také rozebíratelné deskové výměníky tepla Alfa Laval jsou klíčovými komponenty při ohřevu, chlazení, rekuperaci tepla a kondenzaci v různých odvětvích průmyslových aplikací. Rovněž se využívají u systémů centrálního zásobování teplem, vytápění, přípravy teplé vody a solárních systémů, chlazení mléčných výrobků a potravin. Jednotky mají flexibilní design a jsou snadné na obsluhu a údržbu.

> JAK FUNGUJE TĚSNĚNÍ

> NABÍDKA TĚSNĚNÍ

Skládaný deskový výměněník Skládaný deskový výměněník T8

 

 PRINCIP FUNKCE

Rozebiratelný deskový výměník tepla sestává ze svazku skládaných tenkých profilovaných kovových desek se vstupními otvory pro průchod dvou kapalin - médií, mezi kterými dochází k výměně tepla.

Jednotlivé desky jsou opatřeny těsněním. Svazek desek je vložen mezi pevnou rámovou desku a pohyblivou přítlačnou desku a je stlačen pomocí stahovacích šroubů. Díky zavěšení v rámu na horní nosné tyči a díky spodní vodicí tyči jsou desky udržovány ve správné poloze. Zvlněný povrch desek vytváří kanálky, podporuje turbulenci a vytváří opěrné body. Svazek tak odolává rozdílu tlaků na obou stranách. Každá deska je obtékána primárním médiem z jedné strany a sekundárním médiem ze strany druhé. Mezi jednotlivými médii tak dochází k prostupu tepla. Připojení jsou umístěna buď v rámové desce nebo v rámové i přítlačné desce v návaznosti na požadavcích aplikace. Plně protiproudé uspořádání toku obou médií zajišťuje největší možnou účinnost přestupu tepla. deska s těsněním

 

Výhody rozebíratelných deskových výměníků tepla 

- konstrukce výměníků umožňuje jejich rozebrání z důvodu inspekce, údržby, mechanického čištění apod.
- možnost změny parametrů výkonu a funkce výměníku přidáním nebo odebráním desek
- vysoká účinnost postupu tepla i při nízkém středním logaritmickém rozdílu teplot (LMTD)
- vysoká kompaktnost zaručuje snadnou instalaci a malý zástavbový prostor
- výběr z různých materiálů desek a druhů těsnění přesně dle požadavků dané aplikace

> Přečtěte si Příběh skládaného deskového výměníku>>

 Materiály desek a připojení

Desky lze zhotovit z velké škály lisovatelných materiálů. Nejběžnějšími materiály jsou: nerezová ocel AISI 304, AISI 316 a titan. Připojovací potrubí se spojovacím potrubím se dodává z nerezové oceli a z titanu, a pro výměníky velikosti M6 také z konstrukční oceli. Připojovací příruby jsou buď s výstelkou (gumovou, nerezovou, titanovou, případně jinou v závisloti na typu materiálu desek), nebo bez výstelky.

 

Těsnění

Dlouhá a prověřená životnost těsnění Alfa Laval je výsledkem dlouhodobého vývoje a ověřovacích zkoušek těsnících materiálů v daných aplikacích. Těsnění jsou vyráběna z NBR nebo z EPDM pryží. Díky jednostupňovému odlévání je dosaženo přesné geometrie těsnění. Naše těsnění se stříškovitým profilem zabezpečují vysokou těsnící schopnost a snižují tím riziko netěsností na minimum. Drážky v deskách a profil těsnění do sebe skvěle zapadají, tím je těsnění udržováno v přesné poloze a nehrozí nebezpečí jeho vyboulení ven z desky. Tvarování drážek pro těsnění zajišťuje minimální styk mezi těsněním a teplotním médiem, což je další faktor zvyšující životnost našich těsnění. 

Způsoby upevňování těsnění, používané u výměníků Alfa Laval, jsou zárukou dokonalého výsledku. Nasazovací těsnění typu Clip-on lze velmi snadno a rychle měnit. Lepená těsnění se používají v aplikacích, kde se výměníky často rozebíraji. 

Alfa Laval používá pro upevnění těsnění na desky dvousložková, tepelně vytvrzovaná epoxidová lepidla, která ve srovnání s běžnými lepidly pro lepení gumy prodlužují životnost těsnění nejméně na dvojnásobek.

 

Příslušenství 

Izolace pro ohřev

- izolace pro ohřev se skládá z 65 mm vrstvy minerální vlny, 1 mm tlustého hliníkového plechu na vnější straně a hliníkové fólie na straně vnitřní. Izolace kryje všechny strany výměníků tepla včetně rámu a přítlačné desky, kromě spodní strany. Jednotlivé díly izolace jsou fixovány pomocí úchytných sponek.

>Prohlédněte si nabídku izolace pro ohřev v našem e-shopu>>

Izolace pro chlazení

- izolace pro chlazení se skládá z 10 mm vrstvy polyurethanu, 1 mm tlustého hliníkového plechu na vnější straně a hliníkové fólie na straně vnitřní. Izolace kryje všechny strany výměníků tepla včetně rámu a přítlačné desky. Na spodní straně je galvanizovaná odkapová vana. Jednotlivé díly jsou fixovány pomocí úchytek sponek. 

 

Podklady potřebné pro návrh výměníku

Pro sestavení specifické nabídky připojte ke své poptávce následující údaje:

- požadovaná průtoková množství nebo tepelný výkon, 
- teplotní spády,
- maximální přípustná tlaková ztráta,
- fyzikální vlastnosti použitých kapalin, požadovany pracovní tlak.

>Nechte si napočítat optimální výměník>>

 

KONTAKT

Dukelská třída 247/69
614 00 Brno

Vlastimil Borek

t: +420 777 650 845
e: v.borek@esl.cz

máte zájem o naše služby? napište nám

Servisní centrum pro ROTHENBERGER Brno

Dukelská třída 247/69
614 00 Brno

mapa

Telefon: 545 240 706

E-mail: rothenberger@esl.cz

Servisní centrum pro ROTHENBERGER Praha

Kyslíková 1984/4,
143 00 Praha

mapa

Servisní technik:
Marek Nejez

Telefon: 545 240 706

E-mail: rothenberger@esl.cz